AVV Haberler

Günde 1 saat koşun, hayatınıza hayat katın!

Günde 1 saat koşun, hayatınıza hayat katın!

Egzersiz hakkında yapılan son araştırmalar, koşmanın, yaşam süresini yükselten en önemli antrenman olduğunu gösteriyor. Son araştırmalar, koşan kişilerin, yavaş koşsalar da, sigara kullansalar da veya obezite sorunu yaşasalar da koşmayanlara kıyasla yaklaşık 3 yıl daha uzun yaşadıklarını gösteriyor. Araştırmacılara göre insan ömrü üzerinde daha etkili bir egzersiz henüz gözlemlenmemiştir.

Tüm bu bulgular üç yıl önce yapılan bir araştırmanın takibi olarak ortaya çıkıyor; burada bir grup egzersiz alanında uzman bilim insanı, Dallas'taki Cooper Enstitüsü’nde gerçekleştirilen geniş bir tıp ve fitness testlerinden elde edilen verileri inceliyor. Bu analiz sonucunda, beş dakikadan az bir günlük çalışma süresinin bile insan ömrünü uzattığı ortaya çıktı.

Geçtiğimiz ay, kardiyovasküler hastalıkların ilerlemesi üzerine yapılan araştırmalar, egzersiz ile insan ömrü arasındaki ilişki, araştırmacılar tarafından tekrar değerlerlendirilmiştir. Araştırmacılar, bu yeni çalışmada, önceki araştırmanın bulgularını güçlendirdiklerini tespit ettiler.

Koşu için harcanan zamandan fazlasının, bu egzersiz sayesinde insan ömrüne eklendiği tespit edilmiştir. Araştırmacılar, ortalama bir koşucunun haftada 2 saat antrenman yaparak 40 yılda 6 aydan az bir süre harcadığını tespit etmiştir. Yapılan bu antrenman ise, insan ömrünün yaklaşık 2.8 yıl uzaması anlamına gelmektedir. Araştırmacılar ayrıca, istatistiksel olarak bir saatlik çalışmanın, insan ömrünü ortalama yedi saat uzattığını bildiriyor.

Tabi ki koşmak insanı ölümsüzleştirmez ancak hayat standardını yükseltir ve ömrünü uzatır. Buna rağmen insanlar koşmaktan kaçmaktadırlar.

Diğer egzersizler de insan ömünü uzatmak için yarar sağlamaktadır, ancak hiçbiri koşu ile aynı derecede değildir. Koşmak ayrıca aerobik sağlığı da artırmaktadır. Yüksek aerobik sağlık, uzun vadeli sağlığın en önemli göstergelerinden biridir. Tabi ki koşunun insan ömrünü uzattığı araştırmalara göre kanıtlanmış olsa da doğrudan insan ömrünü uzattığını kanıtlamamaktadır. Ancak, bu olasılığı göz önüne alarak bile, veriler, koşmanın hayatımıza yıllar katabileceğini gösteriyor.

Araştırmacılara göre koşu sporu ile uğraşanların yaşam biçimleri de, ömürlerini uzatma yönünde gelişmekte ve değişmektedir. Bu yüzden hareket edin iyi ve uzun yaşayın!

An Hour of Running May Add 7 Hours to Your Life, www.nytimes.com, By GRETCHEN REYNOLDS APRIL 12, 2017