AVV Haberler

Egzersiz neden beyniniz için en iyi ilaçtır? Egzersiz neden beyniniz için en iyi ilaçtır?

İnsan beyni ömür boyu yaşam garantisi ile gelmez, ancak kendinizi Alzheimer'dan veya zihinsel gerileme nedenlerinden korumak için atmanız gereken önemli bir adım vardır: Egzersiz yapın. Kanada, Ontario'daki McMaster Üniversitesi'nden bilişsel bir nörolog olan Jennifer Heisz, beyni egzersiz kadar iyi koruyan hiçbir şey olmadığını söylüyor. Ne bulmaca, ne ilaçlar ne de vitamin takvieleri aynı etkiyi yaratmıyor. Son araştırmalara göre, egzersiz tüm hepsinin önüne geçerek, Alzheimer hastalığı veya zihinsel gerileme riskini yaklaşık %35 ila %45 oranında düşürüyor.

Ocak ayında Alzheimer Hastalığı ile ilgili dergide yayınlanan 1,600'den fazla yetişkin üzerinde yapılan bir çalışmada, Heisz ve arkadaşları egzersiz eksikliğinin, Alzheimer riskini artıran bazı gen türlerine sahip olmak kadar riskli olduklarını bulmuşlardır. Genler sonsuza dek değişmez, ancak egzersiz alışkanlıkları değişebilir.

Heisz'in çalışması sonucunda, egzersizin, Alzheimer'i daha olası hale getiren gen türlerini taşıyan yaşlılarda bunamayı önlediği görülmemiştir. Muhtemelen hastalıkla ilişkili beyin hasarının, dönüş noktasını geçtikçe ilerlediğini söylüyor. Ancak, 30'lu ya da 40'lı yıllarda egzersiz yapmış olan kişilerin, bu tür hastalıkların ertelenmesini sağladığı, hatta belki de tamamen engellediği belirlenmiştir. Uzmanlar ise; “Hasarı önlemek, tersine çevirmekten daha kolay görünüyor" diyor.

Egzersiz, Vancouver Kanada'daki British Columbia Üniversitesi'nde Yaşlanma, Hareketlilik ve Bilişsel Sinirbilim Laboratuarının direktörü Teresa Liu Ambrose'a göre beyin hücrelerinin düzgün çalışmasına yardımcı olan, sinir büyüme faktörleri olarak bilinen kimyasalların salımını arttırıyor. Denekler üzerindeki çalışmalar, egzersizin hafızada önemli bir rol oynayan beynin medial temporal lobundaki bir organ olan hipokampusta yeni beyin hücrelerinin oluşumunu teşvik ettiğini gösteriyor. Liu Ambrose, "Bu, beyin için bir emeklilik fonu yatırımı gibi" diyor. Egzersiz beynin sağlıklı ve besleyici olmasına yardımcı olan kan akışını arttırır. Liu Ambrose, egzersizin bunama üzerine iki önemli risk faktörü olan hipertansiyon ve şeker hastalığını önlemeye yardımcı olduğuna dikkat çekti. Araştırmacılar, egzersizin özellikle kadın beyini için yararlı olduğunu düşünüyor. Bu iyi bir egzersiz yapmayı daha da önemli hale getirebilir, çünkü kadınlar genellikle aynı yaştaki erkeklerle karşılaştırıldığında Alzheimer hastalığına karşı daha savunmasızdır. Araştırmalara göre Alzheimer hastalığına sahip kişilerin üçte ikisi kadındır. Beyin için yapılması gereken özel bir egzersiz yoktur. Heisz araştırmalarında gördüğü kadarı ile haftada 3 kez egzersiz yapmanın makul bir hedef olacağını belirtti. Liu Ambrose, "Günde 15 dakikalık bir yürüyüş bile hiç bir şey yapmamaktan daha iyi olur" diyor.

www.latimes.com/science/la-he-hl-brain-exercise-connection-20170518-story.html