AVV Haberler

Spor salonunuzu evinize nasıl uygun hale getirirsiniz?

Spor salonunuzu evinize nasıl uygun hale getirirsiniz?

Sağlıklı yaşamın temel yapıtaşlarından biri hareket etmek. Yaşamımızın her anında bunu sağlayabilmek için tüm mekanları harekete uygun şekilde tasarlamak ise sağlıklı yaşamın temel gerekliliklerinden. Sağlıklı yaşamın öncülerinden Technogym’in kurucusu ve Başkanı Nerio Alessandri’nin Cesena, İtalya’daki evindeki spor salonu evdeki spor salonlarına en iyi örneklerden. Nerio Alessandri’ye göre bunun için aşağıda belirtilenleri sağlayabilmek her açıdan sağlıklı olabilmemizi sağlıyor:

  • - Spor salonunuzu evin zaman geçirmekten keyif aldığınız bir bölümüne kurun.
  • - Ekipmanların stillerini ya da renklerini dekorunuza uyacak şekilde seçin – örneğin deri detaylar geleneksel bir zemine uyum sağlayabilir.
  • - Sade bir ortama modern, parlak ekipmanlar yerleştirerek kontrastı vurgulayın.
  • - Doğal ışığın fazla ve manzarası olan pencerelerin olduğu bir alan seçin.
  • - Bir oturma alanı, meyve suyu barı ve kütüphanenin bulunacağı bir mekan yaratın.

Spor ekipmanlarının yanı sıra Nerio Alessandri, yaratacağı ambiyanstan ötürü, evde egzersiz alanı için ışığın ve manzaranın da gerekli olduğunu söylüyor. “Egzersiz yapmak için ilham almanız gerekir”, diyor. “Sadece egzersiz seansları değil aynı zamanda deneyim de yaratmak istersiniz. Bu duygusal bir deneyim olmalı ve ışık da bu duygusal dengenin en önemli araçlarındandır. Rahat ve sosyal bir atmosfer oluşmasına yardımcı olur.”

Spor salonunun, ailenin ve arkadaşlarının birlikte vakit geçirmekten keyif aldıkları bir yer olmasını istediği için, Nerio Alessandri’nin bu alanda meyve suyu barı, koltuk ve insanları ek oturma yeri olarak kullanmaya teşvik eden geniş yuvarlak bir alanın yanı sıra bir de kütüphanesi bulunmaktadır. 

Nerio Alessandri bu yaratılan alanın sosyal bir alan olduğunu da vurguluyor. “Ben fiziksel egzersizleri içeren bir alan olsun istedim, fakat aynı zamanda kültürden, sosyalleşmeden de keyif alıp bedeni, zihni, ruhu bir araya getirirsiniz.”

Nerio Alessandri, evde oluşturulan iyi bir spor salonu için, koşu bandı, bir ayna ve eğer alan müsaitse serbest ağırlıklar, eliptik bisiklet ve belki de ipleri ya da bantları olan bir istasyonu içeren ekipmanlar gerekli olduğunu belirtiyor.  

Bir spor salonu için evinde kısıtlı alanı bulunanlar için Nerio Alessandri, zaman geçirmekten keyif aldığınız bir odaya bir ya da iki tane ekipman konulmasını öneriyor – belki katlanabilir bir koşu bandı, eliptik bisiklet ya da farklı fonkisyonları içeren duvara bağlı bir istasyon.

“Güzel bir tasarım unsuru” olan parçalar seçmek onların çevrelerindeki dekora uyum sağlamalarına yardımcı olur. Nerio Alessandri, “Evde daha modern ve ileri teknoloji bir ortamınız varsa, belki bu ortamı yansımalı yüzeyi olan parçalar ile tamamlayabilirsiniz. Daha geleneksel ya da klasik bir eviniz varsa, deri detayları içeren parçalar kullanabilirsiniz” diyor. Evinizin dekoruna uyum sağlayan renklerde ya da yüzeylerdeki ekipmanları da tercih edebilirsiniz. Nerio Alessandri; mat renklerdeki yüzeylerin, ince ya da sade iç tasarımlar ile daha iyi harmanlanabileceğini tavsiye etmektedir.

Bazen, kontrast görünüşler birlikte daha iyi çalışmaktadır. Nerio Alessandri’nin evinde, stil olarak modern ve gümüş renginde olan, “çok minimal” tasarımlara sahip spor salonu ekimanları bulunmaktadır; çünkü kendisi bu parçaların 15. Yüzyılda ait bir mekandaki görüntülerini seviyor. “Ben tarihi bir sarayı ve modern ekipmanı olan bir kontrastın güzel olduğuna inanıyorum,” diyor. “Bu, tarihi mekânları ileri teknoloji tasarım ile karıştıran butik oteller gibidir.”

Nerio Alessandri aynanın gerekli olduğuna inanıyor. “Egzersiz yaparken postürünüzü doğru tutmak oldukça önemlidir, çünkü bu yaralanmaları önler ve kasların doğru bir şekilde çalıştırılmasını sağlar. Bir aynanın olması formunuzu görüntülemenizi sağlar ve egzersiz boyunca gerekli düzenlemeleri yapmanıza imkân tanır.”

Aynaların aynı zamanda dekoru da güzelleştirdiğini belirten Alessandri, bir aynanın küçük bir alanın daha geniş hissedilmesini ve daha fazla ışık sağladığını ekledi. “Evdeki spor salonunun samimi ve ilham verici olması ve sizin kişisel zindeliğinizi geliştirmenize yardımcı olması önemlidir, bu yüzden ayna yerleştirmek kesinlikle odanın estetik görünüşünü iyileştirir ve sizin orada olmak istemenizi sağlar.”

“Ekipmanlarla olan deneyiminizi ve nasıl antrenman yapacağınızı düşünün. Eğer antrenman sizin için çok özel bir aktivite ise belki de ekipmanları banyoya konumlandırabilirsiniz. Eğer aileniz ya da arkadaşlarınızla birlikte antrenman yapmak istiyorsanız, belki de oturma odasını spor salonu olarak değerlendirebilirsiniz.”

Spor salonundaki ekipmanın o alana ait olmadığını hissettiren en önemli unsur, onun çok nadir kullanılması olduğunu belirten Alessandri, evdeki spor yapılan alanın kendinizi iyi hissetmenizi sağlaması gerektiğini sözlerine ekledi.