AVV Haberler

TECHNOGYM, NEW YORK’TAKİ SAKS FIFTH AVENUE İLE BİRLİKTE HOME WELLNESS MAĞAZASINI AÇTI

Formula 1 Yarışçısı Kadar Fit Bir Vücuda Sahip Olmak için Ne Yapmak Gerekiyor?

Formula 1 sürücülerinin işlerini yapmak için sırtlarını arkaya yaslayıp oturduklarını düşünme hatasına düşmek kolay olacaktır. Fakat işin aslı bu değil. Bugünün yarış sürücüleri yüksek kondisyonlu atletlerdir. Vücutları, yaptıkları sporun fiziksel stresleriyle başedebilmek için özenle kondisyonlandırılmıştır.

1963 yılında kurulduğundan beri yarış takımının 20 Dünya Şampiyonluğu yaşaması ve 180’den fazla yarışta galip gelmesi nedeniyle müthiş bir şöhret sahibi olan McLaren, Formula1 ‘in rekabetçi dünyasında öncü ve yenilikçi bir yere sahiptir. Sonuç olarak, Technogym McLaren ile uzun soluklu bir stratejik ortaklığa sahiptir.

Technogym bütün ortaklıklarında olduğu gibi, Woking, Surrey’deki McLaren Teknoloji Merkezindeki Fitness & Sağlık Merkezine sadece fitness ekipmanları tedarik etmekle kalmayıp içerik, hizmet ve çözümler de sunmaktadır. Technogym, McLaren’in Human Performance (İnsan Performansı) Müdürüyle yakın bir şekilde çalışarak spor salonu için uygun ekipmanlar hakkında tavsiyeler vermekte ve onlarla işbirliği içinde özel antrenman programları oluşturmaktadır. Aralarında dönem dönem yaptıkları yüksek düzey toplantılarla yenilikler ve işbirliği için yeni fırsatlar keşfettiler.

McLaren İnsan Performansı Müdürü Simon Reynolds, Technogym’in Birleşik Krallık merkezinde bulunan dünya standardındaki kardiyo ve güç ekipmanlarını kullanarak, sürücüleri kendi ritimlerini yakalamalarını sağlamak suretiyle, en üst düzey F1 sürücülerinin ihtiyaç duyduğu gibi fit bir seviyeye nasıl getireceğini iyi biliyor.

Zindelik ve ağırlık F1 sürücüleri için son derece önemli bir yere sahip olup, Simon Luxurious Dergisine şu bilgiyi vermiştir: “Ağırlığın önemi çoğunlukla sürücülerin rekabet ettiği ortamla ilgilidir. Arabaların içindeki alan çok küçük: araçlar sürücülerin rahatı için tasarlanmamış. Temelde mümkün olduğunca hızlı gitmek üzere tasarlanmışlar. Sonuç olarak, sürücüler küçücük bir yere sıkıştırılmaktadır.”

Sürücülerin fazla kilolarını kaybetmelerine yardımcı olmak ve kardiyovasküler formlarını geliştirmek için düzenli olarak koşu, yüzme, bisiklet veya kros kayağı gibi dayanıklılık antremanları yapmaları gerekmektedir. Simon sürücülerin, 90 dakika ile 2 saat arasındaki maksimum kalp atış hızlarının ortalama yüzde 80’ini yakalayabilmesi için çok iyi bir kardiyovasküler temele ihtiyaçları olduğunu da eklemektedir. G-kuvvetleriyle başedebilmek için yağsız-kaslı vücutlarının yeterince dirençli olması gerekir.

McLaren sürücüleri, kardiyo antremanlarına ek olarak, boyun, karın ve bacaklarının direncini arttırmak için squats (çömelme), lunges (hamle yapma), shoulder press (omuz pres), barfiks ve v-sit (v şeklinde oturma) hareketleri de yapmak zorundadır. Aslına bakılırsa McLaren, sürücüleri için spor bilimine ve eğitimine çok fazla önem vermektedir ve Technogym de omuzlar ve boyundaki g-kuvvetinin canlandırılmasına yardımcı olacak özel bir F1 antrenman makinesi yapmaktan memnuniyet duymaktadır.

Genel kondisyonun yanında beslenme de kilit bir role sahiptir. Sürücüler yeterince meyve ve sebze içeren ve göreceli olarak yüksek proteinli olan bir beslenme düzenine sahiptir. Karbonhidrat tüketimleri düşük olup diyetleri gün içinde düşük glisemik endeksli yiyeceklerin ve aktivite sonrasında toparlanmaları için yüksek glisemik yiyeceklerin tüketimini içermektedir. Kondisyon ve beslenme bir birinden ayrılamazlar ve bir yarış makinesini idare etmek için ne zaman iyi ve esaslı bir insan makinesi yaptığınızı bilmenizi sağlamaktadırlar.

Yazan: Sadi Phagura