AVV Haberler

Egzersiz Yoluyla Stresle Başa Çıkma

Her şeyin başarıyla, parayla ve hız ile dönmesi nedeni ile sürekli gelişen ve ilerleyen bir toplumda stres günlük yaşamın risklerinden biridir.

"Stres" sözcüğü ortak sözlüğümüze girdi; Zorlu, gergin veya endişeli bir durumu anlatmak için hayatımızda en az bir kez kullandık. İşlerimiz, ailelerimiz veya ilişkilerimizle ilgili olarak günlük sürekli stresli durumlarla karşı karşıyayız. Hiçbir zaman yapmamız gereken şey için yeterli zamana sahip değiliz, işlerimizi tamamlamak için son tarihlerimiz, ödeme yapmak için faturalarımız, bakmamız gereken çocuklar var ve bu sorumluluklar gün geçtikçe artarak devam ediyor. Sonuçta kendimize bakmayı unutuyoruz ve çoğu zaman olumsuz ve tehlikeli sonuçlar doğuran bir endişe ve stres durumuna düşüyoruz. Stres, hafıza ve konsantrasyon kaybı, kas gerginliği, uykusuzluk, aşırı kilo alımı veya kaybı, sinirlilik, gün boyunca yorgunluk ve erken yaşlanmaya neden olabilir. Çoğumuz kendimize "bu sadece bir evredir ve geçecek" ya da "Sadece biraz stresliyim, hepsi bu" diyerek, bu sorunlara göz yummaya meyilliyizdir. Elbette, halı altına her şeyi gizleyebilir ve "sadece zor bir zaman" diyebilirsiniz veya "işler zor ve hayat böyledir" gibi davranmak isterseniz bunu yapabilirsiniz, ancak bu kesinlikle iyi tutum değildir ve ne kullanışlı ne de yapıcıdır.

Stres nedenleri ve nasıl yönetileceği

Tıpta stres vücuda etki edebilen herhangi bir faktördür (Fiziksel, kimyasal, psikolojik vb.), uzun süren aksiyonu, tepkiye yol açan bir uyarıcıdır. Bu reaksiyonlara sempatik sinir sisteminin aktivasyonu ve böbrek üstü bezleri aracılık eder. Başlıca kortizol olan glükokortikoidler veya stres hormonu adrenal korteks tarafından üretilir. Yağ, protein katabolizmasını ve dolayısıyla kas kitlesinin yokedilmesini teşvik eder; Karaciğerden kan dolaşımına glikoz emisyonunu arttırırlar, büyüme hormonunun salınımını ve aktivitesini bastırır ve bağışıklık sisteminin etkililiğini azaltarak bir bağışıklık baskılayıcı eylem uygularlar.

Fiziksel belirtilerin stresten kaynaklı olduğunun farkına varın

Vücudunuz size her zaman ihtiyacınız olanı söylemek için sinyal gönderir. Eğer acıktıysanız bir şeyler atıştırın; Eğer yorgun iseniz, dinlenin; Canınız sıkıldıysa ce dertleşmek istiyorsanız, bir arkadaşını arayın; Rahatlamak isterseniz, yürüyüşe çıkın. Başka bir deyişle, vücudunuzun size söylediklerini yapmaya çalışın. Kısa sürede günün sonunda daha az yorgun olduğunuzun ve daha az sinirlendiğinizin farkına varacaksınız.

Düzenli egzersiz

Fiziksel aktivite, psikolojik stresle başa çıkmada, endişe ve hafif depresyon semptomlarında azalmada önemli rol oynar ve bu nedenle fiziksel strese karşı direnmenize yardımcı olur. İhtiyaçlarınızı karşılamak için sayısız seçenekler var. Eğer gerginseniz, bisiklet sürmek veya yürümek gibi düşük yoğunluklu bir etkinlik gerçekleştirmek iyi bir fikirdir. Günde 30 dakika boyunca düzenli olarak gerçekleştirilen bu etkinlikler, genel stres düzeylerinizi rahatlatmaya ve azaltmanıza yardımcı olur.

Örneğin, Cross Personal gibi bazı yenilikçi kardiyo cihazları kullanabilirsiniz veya açık havada yürüyüş ve MyRun Technogym programı izleyen bir düşük yoğunluklu oturumu gerçekleştirin. Öte yandan, daha yoğun bir yoğunluk düzeyine sahip olan etkinlikler, öfke, hayal kırıklığı ve güçsüzlük hisleriyle mücadele etmek için mükemmeldir. Aynı zamanda benlik saygısı ve benlik kavramını geliştirmeye yardımcı olurlar ve hedefleri nasıl ayarlayacağınızı ve bunlara nasıl ulaşacağınızı öğrenirler. Ayrıca, adrenal medullanın ürettiği hormon olan noradrenalin düzeylerinizde depresyonla mücadelede bir artış olacaktır. Egzersiz yaparken, plazma noradrenalin düzeyleri yükselir ve bu depresyon belirtilerini hafifletmeye yardımcı olur. Spor salonunda ya da açık havada bir grupta antrenman yapmak, olumlu deneyimleri paylaşmak, sonuçları bir araya getirmek, depresyondan kurtulmak ve başkaları ile birlikte zaman geçirmek için mükemmel bir yoldur. Spor beynin endorfin düzeylerini arttırır. Morfin gibi bu kimyasalların, zevk ve esenlik duygularını uyandıran narkotik bir etkisi vardır.

Meditasyon ve nefes teknikleri stres ile mücadele etmek

Son olarak, en iyi sonuçları elde etmek için, fiziksel aktivitenizi meditasyon veya otomatik gelişim eğitimi teknikleriyle birleştirin; burada vücudunuzun derin analizi yoluyla kendinize konsantre olunarak hissettiğiniz duyguları analiz edin. (Örn. Ağır kollar, ısı, nefes alma, kalp atışlarınızı düzenleme vb.).