AVV Haberler

Kalp Hastaları İçin, Önce Egzersizi Düşünün, Kilo Kaybetmeyi Değil

Yeni bir çalışmanın raporlarına göre, kilo kaybetmek değil ama fiziksel aktiviteyi artırmak koroner kalp hastalığından şikayet eden kişilerin hayatını uzatacak.

Norveçli bilim adamları, normal kiloda olan bazı kalp hastalarında kilo kaybının ölüm riskini artırdığını tespit ettiler.

3.307 hastayı içeren ve ortalama 16 yıl izlenen Amerikan Kardiyoloji Koleji’nin bir Çalışmasında 1493 ölüm vakası meydana geldi.

Başlangıçta normal kiloya sahip olanların vücut kütle endekslerinde bir yılda 0.10 dan daha fazla azaltmanın ölüm riskiyle % 30 bağlantılı olduğu görüldü. Kilo almanın ise ölüm oranı ile ilişkisi olmadığı görüldü.

Aktif olmayan hastalara göre, haftada 150 dakika yapılan egzersiz yapanların ölüm riskini % 19 azalttıkları görüldü. Bu süreden daha fazla egzersiz yapanların ölüm riskinde %36 azalma tespit edildi.

Norveç Üniversitesi Bilim ve Teknoloji Araştırmacısı ve Yazar Trine Moholdt, bunun gözlemsel bir çalışma olduğunu ve kilo kaybedenlerin diğerlerinden daha hasta olmalarının mümkün olduğunu ve bununda artan ölüm oranını açıkladığını söyledi.

Yine de Trine Moholdt, “Aktif olmanın büyük etkileri var ve hatta biraz egzersiz yapmak hiç bir şey yapmamaktan daha iyidir. Kilo kaybı aşırı kilolu insanlar için faydalıdır, ancak egzersiz daha da yararlıdır.” demiştir.