AVV Haberler

Oyunlaştırma (Gamification): Antrenman yaparken eğlenin

Günümüzde birçok insan koltukta otururken yalnızca TV'de spor izlediklerinde veya oyun oynadıklarında eğlenceli vakit geçirebiliyor. Çünkü muhtemelen bazı insanlar bunun gerçek versiyonunun evlerindeki konforun aksine terletici, yorucu ve zaman alıcı olduğunu düşünüyorlar. Batı dünyası nüfusunun büyük bir bölümü on yıllardır fiziksel olarak yorulmadan daha çok ekonomik refahın getirdiği bir yaşam tarzı içerisinde yaşamaktadırlar.

Bu nedenle ağır çalışma ve kötü koşullardan kaynaklanan yokluk, açlık ve fiziksel enerji tüketimine maruz kalan insanlar için artık durum tamamıyla tersine dönmüştür. Bugün insanlar çok fazla yeme ve içme faaliyetinde bulunurken kendilerini araçlarla seyahate mahkum ederek, günlük işleri elektrikli ev aletlerine yaptırarak ve zaruri eforlardan kaçınarak artan derecede tembellik sonucu aşırı hareketsiz bir yaşam tarzı nedeniyle hastalanmaktadır.

Peki bu insanları koltuklarından kaldırıp hareket etmelerini sağlamak için nasıl ikna edebiliriz? Oyunlaştırma (Gamification) mekanizması bize bazı somut yardımlarda bulunuyor.

Oyunlaştırma & Fitness, Uygulaması

Eğer İnternet insanlık tarihinde en önemli devrim ise; bizlere sunduğu teknoloji ve cihazlar da kesinlikle bu devrimin atan kalbidir, çünkü Dünya Çapında İnternet Sunucu Ağlarının potansiyel zincirinden koparak insanların hayatlarının her anının içerisine bizleri çekmektedir.

Bugün bunun farkında değiliz ancak bundan sadece 10 yıl sonra gelişmiş teknoloji bağlantısı olan insanlar olacağız ve hayal edilemeyecek olduğuna inandığımız şeyleri bir kaç yıla kadar yapabileceğiz. Bunların arasında yaşam stilimizi basit aplikasyonlar ile idare etmek oldukça kolay ve çoğu zaman ücretsiz olacak. Bunların bir çoğunun hali hazırda hayatımız üzerinde inanılmaz etkileri mevcut: örneğin fiziksel aktiviteler ve sporu düşündüğümüzde. Birkaç yıl içerisinde, spor dünyası inanılmaz büyüdü ve bir değerin parçası olma kesinlikle birçok fitness aplikasyonunda kullanılan oyunlaştırma mekanizmalarında sunulmakta.

Peki bunları bu kadar popüler kılan nedir? Bunun birkaç nedeni var:

- Spor aktivitesi için gerekli efor ve fiziksel olarak yorulmaya yardımcı olmak için daha eğlenceli.

- Rekabeti ve ölçülebilir hedeflere ulaşma arzusunu kamçılar.

- Spor tutkularına bağlı olarak insanların birbirine bağlı olmasına yardımcı olur ve aynı zamanda sonuçlarını karşılaştırmalarını sağlar.

- İnsanların ne yaptıklarını diğerlerinin takip etmesine olanak sağlayarak onlara daha fazlasını yapma ve erişilecek hedefleri unutmamaları konusunda cesaret verir.

- Arkadaşları veya akrabalarının gururları üzerinde olumsuz etkileri olmaksızın tarafsız bir şekilde fiziksel aktiviteyi canlandırmak.

Birçok alet üzerinde çalışma ve tüm bunların herkese uygun olması.

Bu ve bundan daha fazla antrenman ve spor ile ilgili aplikasyonlar insanların kendilerini ve diğerlerini takip edebilecekleri fiziki ve mental sağlık için mükemmel birer arkadaştır.

Wellness Aplikasyonları & Oyunlaştırma: bazı örnekler

Aşağıdaki aplikasyonlar en iyi, en popüler veya en çok indirilen aplikasyonlar değillerdir ancak oyunlaştırma konusunda zihninizde açık bir resim çizmenize yardımcı olacaktır.

- Zombies Run aplikasyonu bizi izleyen ve ısırmaya çalışan zombilerden kaçarken fiziksel aktivitelerimizi izleyen ve korkusuzca koşmamıza yardımcı olan, video oyunu gibi birbirini izleyen serilerden oluşan bir aplikasyon olup dünya genelinde yaygın ve daha formal bir applikasyon olan Runtastic aplikasyonun bir benzeridir.

- Strava spor uygulamalarının tipik özelliklerine bir dizi serbest zaman ekleyen ve aynı zamanda da madalya toplama olanağı sunan ve arkadaşlarınız tarafından yürütülen en ilginç ve özel aktivitelere özel ödüller veren bir aplikasyondur.

- Habitica: Gamify your Tasks daha geniş bir aplikasyondur çünkü takip etmenize izin verilen hedefler spor veya fitness ile ilgili olmayıp bireyin (okul ve iş, sağlık ve spor, kültür gibi) birçok farklı alanda yaşam tarzı ile alakalıdır.

- MYCYCLING bisiklet sistemini kolaylıkla ve kararlı bir şekilde yürütmek için Technogym tarafından geliştirilmiş bir Aplikasyondur. Bu aplikasyon tutkunlarına evde Aplikasyon ile tüm bisiklet kategorilerinde (yol, dağ bisikleti, triatlon vb.) ve iç/dış performanslarını geliştirebilecekleri özel antrenman programlarında antrenman yapma olanağı sağlar. Aplikasyon antrenman verisinin tam bir özeti için Garmin, Strava ve Zwift hesaplarına bağlanır.

- SKILLROW APP, bir başka Technogym aplikasyonudur ve SKILLROW ile antrenman yapıyormuşçasına kullanıcı eforunu arttırır. Bu aplikasyonu kullanarak arkadaşlarınız veya diğer kullanıcılarla gerçek zamanlı antrenman verilerinizi izlerken çevirim içi spor müsabakaları yapabilirsiniz.

Bunlara ilaveten, kişisel tatmin ve kollektif bağlılığı artıran, insanlara hedeflerine ulaşmada ve bunları diğerleri ile paylaşmada yardımcı olan ve eğlenmeleri, motive olmalarını sağlayan oyunlaştırma mekanizmalarını kullanan bir çok aplikasyon bulunmaktadır. Bu aplikasyonlar binlerce insanın sokakta ayakları üzerinde koşmalarına veya bisiklete binmelerine öncülük ederken birçok spor alanında mücadele etmeye olanak sağlamakta ve insanların şiddetli bir biçimde yaşam tarzlarını gözden geçirmelerine, forma girmelerine ve genel sağlık durumlarını geliştirmelerine olanak sağlamaktadır.