AVV Haberler

12. Global Wellness Summit 2018, Technogym Wellness Kampüsü’nde Gerçekleşti

İtalya'nın Romagna bölgesi, bölgedeki turizmi canlandırmayı, halk sağlığını geliştirmeyi ve bölge sakinlerinin hareket etmelerini sağlamak amacıyla kamu ve özel yatırımları bir araya getirerek emsalsiz bir wellness ekosistemi oluşturdu.

Technogym kurucusu ve başkanı Nerio Alessandri "Sağlık herkes için önemlidir çünkü sağlıklı bir yaşam tarzı devletlerin sağlık masraflarını azaltırken, şirketlerin verimliliğini arttırır ve herkes için yaşam kalitesini geliştirir." diyor. Eğer öyleyse herkes yerel seviyede sağlık ve welness’ı teşvik etmek için beraber çalışabilir mi? İşte 2001 yılında Alessandri Technogym'in şirket merkezinin bulunduğu yer olan Romagna İtalya'da kamu ve özel paydaşlara bölgeye welness’ı getirebilmek için beraber çalışılması önerisini sunmayı düşünmüştü.

Alessandri şunları söyledi: “Romagna bölgesini geliştirmek ve dünyada yaşam kalitesi için mihenk taşı olabilecek ilk kasabayı yaratmaktı. Technogym'i katalizör olarak kullanarak Romagna'daki tüm paydaşları-şirketleri, kamu kurumlarını, turizm operatörlerini, okulları, üniversiteleri ve kamu sağlık sistemini wellness tecrübesi arayışında olan daha çok insanı etkileyerek halk sağlığını geliştirmek, ekonomiyi canlandırmak ve yaşam kalitesini arttırmak için birlikte çalışmak üzere mobilize ettik." Bunu yaparken Nerio Alessandri, wellness ile ilgili her şeyi bölgede bir araya getiren kar amacı gütmeyen Wellness Vakfını kurdu.

Devlet kurumları, hastaneler, üniversiteler, okullar ve işletmeler, Wellness Vadisi adı verilen bir wellness ekosistemi yaratmak üzere birlikte çalışmaktalar. Vakfın çift yönlü amacı var: bölgede kaliteli yaşamı geliştirmek ve wellness turizmi için bölge dışından Romagna'ya bölgeyi keşfetmek üzere turist çekmek. Bölgede wellness tatil paketleri satmakta olan turizm operatörlerine ve biyo-organik yiyecek şirketlerinden, öğrenci ve öğretmenlere, fitness’ı öğreten girişimlere kadar 40'ı aşkın en iyi uygulamadan yola çıkarak Vadi formasyonu geliştirildi. Hatta yerel kütüphaneler bile okurken hareket etmek üzere wellness topları ile donatıldı. Eğitim, planın anahtar bir bileşeniydi ve çocuklara genç yaştan egzersiz alışkanlığının kazandırılmasının rutin bir hale getirilmesi önemliydi. 16 yıl sonrasında sonuçlar belirmeye başladı. Fiziksel fitness'ı eğlenceli bir yöntemle öğreten “Gioca Welness” projesinde 17.000'den fazla öğrenci ve 500 öğretmen rol aldı ve bölgedeki nüfusun fiziksel aktiviteleri yüzde 10 oranında artış gösterdi. Alessandri "Eğitim ve Welness Vadisi kültürü sayesinde Cesena'da yaşamakta olan insanların ortalama İtalyanlardan yüzde 10 daha fazla aktivite içerisinde bulundukları anlamına geliyordu." dedi. Wellness Vadisi sağlık ve refaha adanan bir eko-sistemin bir örneği olarak İsviçre'deki Davos'taki Dünya Ekonomik Forumu'nda sunuldu. 2009 yılında İtalyan kentleri GDW'ye (Gayrisafi Refah'a) uygun olarak sıralandı ve Romagna'daki Forli-Cesena kenti ülkedeki en yüksek puanlanan kent oldu. Bölgedeki diğer iki kent ise yine yüksek puanlar alan Ravenna ve Rimini oldu. Buna ek olarak, Emilia Romagna İktisadi Kalkınma ve İşbirliği (OECD) Bölgesel Refah Organizasyonu tarafından sağlık kategorisinde 10 üzerinden 9.7 puan aldı ve uluslararası tüm OECD bölgeleri çapında yüzde 7'lik dilimde yer aldı. Bu yılki Global Welness Summit (Küresel Sağlık Zirvesi) 6-8 Ekim tarihleri arasında Wellness Vadisinin atan kalbi Technogym Wellness Kampüsü’nde gerçekleşti. Zirvede konuşma yapan Mimar Antonio Citterio tarafından tasarlanan Technogym Wellness kampüsü biyo-mimari prensiplerine uygun olarak inşa edildi ki bu da yapıların doğada bulunanları yansıttığı anlamına gelmekte. Kampüs, Technogym ekipmanları üretim tesislerini, ofisleri, AR&GE departmanlarını bir araya getirmekte ve T-Wellness Merkezi eğitim ve tıbbi-bilimsel araştırma ve eğitim alanlarında welness’ın gelişmesi ve teşviki için adanmış bir tesis. Burada yer alan konferans salonlarında delegelerin otursalar bile hareket edebilmeleri için sandalyelerden çok welness topları bulunuyor ve tesisteki restaurant sağlıklı organik ürünler sunuyor.

Lokasyonun Global Wellness Summit (GWS) için seçilme sebeplerinden bir tanesi de Technogym’in bu yıl “wellness işletmesi” üzerinde odaklanmış olması. Burada delegeler sadece uluslararası önemli wellness markalarının şirket merkezlerini değil aynı zamanda bölgenin sakinlerinin refah kalitesinin geliştirilmesine odaklanılan tüm bölgeyi ziyaret ettiler. GWS başkanı Susie Ellis "İtalya'nın wellness hakkında bizlere öğreteceği çok şey var" diyor. "Burada daha uzun yaşam süresine gıpta ediyoruz ve yaşam tarzının eğlence ve mutluluk üzerine olduğunu görüyoruz." Wellness Kampüsü boyunca işlenmiş bir yaşam tarzı diğer ülkelere de ihraç edilecek. Bununla birlikte Technopgym Wellness Kampüsü’nde gerçekleşen 12. Global Wellness Zirvesi 2018’de, Technogym'in kurucusu ve başkanı Nerio Alessandri, dünyanın dört bir yanından 650 endüstri liderinin katılımıyla prestijli ve önemli Wellness Pioneer Ödülü'nün sahibi oldu.

Alessandri’nin danışmanlığında dünya genelinden talepler alındıktan sonra benzeri projeler oluşturuldu ve Wellness Çözüm Ortakları uluslararası farklı bölgelerde bu welness eko-sistemlerini geliştirmeyi amaçladı. Alessandri "Hedefimiz ve master planımız dünya genelinde başka wellness vadileri oluşturmak" diyor. Wellness Çözüm Ortakları iki yıldır çalışma içerisinde ve ilk bir buçuk yıl ölçeklenebilir bir model oluşturma ve New York, Londra ve Singapur benzeri büyük şehirlerden uluslararası uzmanları bir araya getirmek üzerine odaklandılar. Danışmanlığında birkaç proje olmasına rağmen Alessandri, hangi noktada oldukları konusunda oldukça sıkı davranıyor.

EĞİTİM

Bologna Üniversitesi doktora ve yüksek lisans derslerinin büyük bölümünde Romagna bazlı kampüsler ile yaşam kalitesi konularına odaklanmış durumda. Bunlar yiyecek bilimi, mimarlık, psikoloji, biyoteknoloji, kültürsel miras ve turizm ekonomisi konularını kapsamakta. Wellness Multicampus Üniversitesi wellness odaklı çalışmalar geliştirmek üzere tasarlanmış bir proje ve hareket, sağlık, biyoteknoloji, turizm, ekonomi, sanat ve beslenme konulu 57 program içeriyor. Wellnes kültüründe 2017 Ekim itibariyle yeni yüksek lisans programları şunlar: Sağlık, Spor ve Turizm.

FİZİKSEL FİTNESS

Her bahar Technogym antrenörleri ‘Muoviti che fa bene’ – ‘Hareket sizin için iyidir’ – kampanyası çerçevesinde 18.000 bölge sakinine serbest fiziksel aktivite sınıflarında yardımcı oluyorlar. Rimini bölge sakinlerini kenti keşfetmeleri ve deniz kenarına yürüyerek gitmeleri için cesaretlendiren Walk Smart girişimini başlattı. Play Wellness girişimi ise 10.000 çocuğun eğlenceli yöntemlerle fiziksel aktivite sergilemesine yardımcı oluyor. 500'den fazla öğretmen kuruluş ve aileler için ücretsiz olan programda eğitildiler. Piedibus programı ilk okul öğrencilerinin okula yürüyerek gitmeleri için cesaretlendirilmesi üzerine tasarlandı ve 1.000 çocuk yürüyerek okullarına gitmeye başladı.

TURİZM

Turizm spa programları, bisiklet sürüş tatilleri ve yerel yiyecek kültürü ile wellness odaklı olarak teşvik edilmekte. Romagna 2014 Temmuz ayından bu yana hareket, dış mekan rotaları, yiyecek ve şarap mükemmeliyeti, kültür, sanat ve manzarayı bir araya getiren tatil üzerine odaklanmış bir destinasyon olarak Wellness Vadisi markası ile pazarlanmakta ve sunulmakta. Wellness Vadisi Turist Teşvik Birliği aktif olarak Wellness Derneği tarafından seçilen otel, kumsal, etkinlik ve turist rotalarını önermekte. Wellness tatil paketleri şu websitesi aracılığı ile satılmakta: www.visitwellnessvalley.it

KAMU SAĞLIĞI

Emilia Romagna 2014 yılında terapi olarak fiziksel egzersizlerin tıbbi reçetesini yazan İtalya'da ilk bölge. Emilia Romagna Bölgesi tarafından yaratılan Sağlık Masası ve Wellness Derneği fitness ve wellness operatörlerinin tedavi edici amaçlarla fiziksel egzersizleri vermelerini sağlamayı amaçlıyor. Yerel doktorlar ve Wellness Derneği arasındaki girişim doktorların kronik hastalıklarla mücadelede başlıca ilaç olarak fiziksel aktiviteyle ilaç olarak egzersiz önermeleri anlaşması ile sonuçlandı.

YİYECEK VE GASTRONOMİ

Organik üretim tedarik zinciri Romagna'da Wellness Vadisinin bir parçası olarak kuruldu ve ürünler için değer yaratmayı amaçlıyor. Casa Artusi İtalyan gastronomi kültürünün merkezi olarak 2,800 m2 alanda kütüphane, restaurant, aşçılık okulu, şarap mahzeni, kitabevi, müze ve etkinlik lokasyonu Foodwellden oluşmakta ve hareket halinde olanlar için sağlıklı yiyeceklere adanmış dört günlük bir yiyecek festivali de burada Riminide her yıl yapılmakta ve yemek tatma, aşçılık dersleri ve tarif yarışmaları organize edilmekte.