AVV Haberler

Kışın Wellness: Kayak Yapmanın Ötesinde Bir Kış Tatili

Kış ayları, yüksek irtifa turizmi için ideal aylardır ve sektördeki operatörlerin verileri, bir kayak tatilinin İtalyanlar ve Avrupalılar için asla modası geçmeyen bir gelenek olduğunu kanıtlıyor. Buz pateni, kar ayakkabısı, nordic yürüyüş, snowboard, kros ve alp disiplini kayak tatilcilerin gözde aktiviteleri arasında.

Ancak kar tatilleri sadece spora indirgenemez ve son yıllarda, daha eksiksiz bir tatil deneyimi sunabilecek kayak alanlarını tercih etme eğilimi gösteren yeni bir turizm türü devreye giriyor.

Bu nedenle, tüm coğrafi alanlar, çeşitli hobileri gerçekleştirmeye imkan veren ya da yaşamın temel zevklerini yeniden keşfetmek için kendini şımartmanın mümkün olduğu çok işlevli alanlara dönüştürülmüştür. Fransa Tignes’de, dağ tutkunları bir buzulun duvarlarına tırmanırlar, motor meraklıları kar arabasıyla gezerler veya pistteki yamaçlarda koşarlar. Bunların hiçbiri denizi hayal edenlere yardım edemez ama onlar da, buzlu bir gölün yüzeyinde kite-skiing yapabilir ya da buz dalışı keyfi yaşayabilirler.

Avusturya'nın Zeller Gölü'nün eteklerinde yer alan büyüleyici Avusturya köyü Zell Am See'de, her akşam pistler, tüm dünyadan ışık, lazer ve müzikle uğraşan sporcular sayesinde olağanüstü kayak gösterilerine sahne oluyor. Fransa’daki Val d'Isère’de, Les Deux Alpes’te, Vososc ve Mont De Lans’un komşu ülkelerinde husky köpekleri ile çekilen kızaklarda şarap ve yemek turları yapılır. Buz Mağarası'nın rehberli turları, dünyanın dört bir yanından gelen sanatçıların heykelsi güzel heykelleri, ışık ve buzun yansımaları arasında yer alan ilginç bir sanat galerisi de gezi rotaları arasındadır.

Kayak Tatilinde Yalnızca Spor Yapılmaz, Dinlenmeye ve Wellness’a da Zaman Ayrılır

Soğuk hava meraklıları, düşük sıcaklıklı ve yüksek kalorili fiziksel aktiviteyi, her zaman rekabetçi sporları içermeyen multidisipliner bir kayak tatilini tercih ederler. Eğlence mutlaka gerekiyorsa, kişinin refahı bir seçenek değildir. Kısa kış tatilinin bir parçası olarak wellness hizmetleri artık zorunludur ve oteller artık kayak yapanlara böyle bir farklılık sunmayı göz ardı edemez. Kış turizmini bir araya getiren ve birbirinden ayıran özelliklerin yanı sıra konaklamanız için mükemmel oteli seçerken fark yaratan özellik, aslında spa’nın, wellness alanlarının ve masaj merkezlerinin varlığıdır. Hidromasaj havuzları, sauna, Türk hamamı.. Geçen yüzyılın alanları yenilenmiş ve organik bitkisel çayları yudumlayıp yorgunluğunuzu atabileceğiniz dinlenme alanlarına dönüştürülmüştür. Bir kayak tatili boyunca gerçek lüks, nadir güzellikteki bir manzaraya entegre bir wellness deneyiminden yararlanabilmektir.

Habsburg imparatorluk mahkemesinin ihtişamını geri getiren 4 yıldızlı lüks bir otel olan Cervinia'daki Excelsior Planet, kısa bir süre önce, yapının tüm katını kaplayan terapilere ve wellness’a ayrılmış özel bir alan açmıştır. Zengin zarafeti ve sürekli sunduğu farklı deneyimlerinden dolayı ve aynı zamanda kayak merkezinde en çok tercih edilen yiyecek ve şarap yerlerinden biri olarak bilinen otel, muhtemelen ek bir hizmete gerek duymamıştı. Ancak yine de lezzetli yemekler, iyi bir tatil için yeterli değildir. Tatilde, her şeyden önce dinlenmelisin.

Val di Fassa'daki Hotel Des Alpes'deki Zoe Wellness Merkezi, 300 metrekarelik bir alana sahiptir ve eski dağ kulübesi veya köknar ağacından, kaya ve mermer gibi doğal malzemelerle inşa edilmiş odalar sunmaktadır. Fin saunasında, sıcak ve soğuk döngülerin değişimi kan dolaşımını ve damarları uyarır ve vücudun doğal bağışıklık sistemini güçlendirir. Dağ bitkisi aromalı bio-saunada, saunanın faydalı özellikleri, buhar banyosunun özellikleriyle buluşuyor. Aynı alp esansları, kuru iklimi olan bitki banyosu atmosferini ve daha nemli iklimi ile Türk hamamının atmosferini birleştiriyor, bu da solunum yolunu rahatlatmak ve ciltteki gözeneklerin açılmasını kolaylaştırmak için mükemmel bir ortam sağlar.

Nefes Kesen Manzaraya Sahip Spada Rahatlayın

Dolomitler'deki QC Terme di Pozza di Fassa, termal balneoterapi için mükemmel bir merkezdir. Sular, Alloch doğal kaynaklarından dağın tam kalbinden akmaktadır ve yüzyıllar boyunca terapötik güçleri ile bilinmektedir.

Bagni di Bormio, Aosta Vadisi'nin incisi ve Mont Blanc'ın kalbinde yer alan Prè Saint Dider'in QC Wellness merkezinde, olağanüstü spa uygulamaları çeşitliliğinin tadını çıkarabilir ve karların arasındaki termal havuzlarda rahatlayabilirsiniz.