AVV Haberler

İş Dünyasının Geleceği için Dünya Ekonomik Forumu'ndan Beş Fikir

Yakın zamana kadar, sabit bir yer, fotoğraflar ve kişisel eşyalarla dolu bir masanın perspektifi, tüm hayatı temel alan bir güvenlik unsuruydu.

Daha yakın zamanlarda ise, iş dünyası tamamen değişti.

Kuşkusuz, yaşadığımız derin ekonomik ve sosyal kriz, gençlerin kendileri için bir gelecek inşa etmelerine ve günümüzde barış içinde yaşamalarına yardımcı olmuyor.

Ancak, sınırlar ve sınırları geçtikten sonra, çeşitli türlerin kuralları ortadan kalktıktan sonra, onları kavrama girişimi ve cömertliği olan herkes için geniş perspektiflerin açıldığına dair hiçbir şüphe yok.

Giderek daha fazla insan esneklik ve kurumsal wellness hakkında konuşuyor, ortak çalışma alanları ve akıllı ofislere olan ilgi artıyor. Modernlikten bahseden filozof Zygmunt Bauman (1925-2017) "değişim tek kalıcı şeydir ve belirsizlik tek kesinliktir" demiştir.

Davos, Eğitim ve İstihdamın Geleceği

Ocak ayının sonunda İsviçre'nin Davos kentinde düzenlenen yıllık Dünya Ekonomik Forumu, dünyanın önde gelen iş adamlarından, politikacılarından ve kültürel liderlerinden bazılarına yer verdi. Bu yılki tema, küreselleşme 4.0 idi ve odak noktası, birbiriyle ilişkili ve gelişim ve teknolojik yeniliğe büyük ölçüde bağımlı olan geleceğin iş ve eğitimi konularındaydı.

İş dünyasında halihazırda yapılan değişiklikler nasıl gerçekleşecek? Ve hangi yönlerde eğitim gelecekteki zorluklarla başa çıkmak için gelişecek?

Mutluluk arayışı: Şirkete Bağlılık ve Wellness

London Business School'da yazar, araştırmacı ve öğretim görevlisi olan Lynda Gratton, kongrede tartışılan ana başlıkları beş noktada özetledi,

1.Becerilerimizi geliştirin

- Derin bir değişim döneminden geçiyoruz ve kendimizi korkutmak ya da korkaklık yaratmak yerine, becerilerimizi geliştirmek ve yeniden eğitmek zorunda olma fikrini hesaba katmak iyidir.

2.İş dünyası ve eğitim dünyası arasındaki işbirliği:

- İşte tam da bu ihtiyaç, ekonomiyi ve iş dünyasını, daha yapıcı buluşma noktaları ve diyaloglar bulmak için eğitim ihtiyacımızla karşı karşıya bırakmamızı sağlayan, acil bir becerileri güncelleme ve değiştirme ihtiyacıdır.

3.Cinsiyet sorunu ile ilgilenmek

- Konferanstaki katılımcıların sadece% 23'ü kadın olduğu için, Gratton bu konuda genel bir hayal kırıklığı hissettiğini bildirdi.

Teknolojik mesleklerde de var olan toplumsal cinsiyet farkıyla baş etmek çok önemlidir, çünkü kadınlar veri analizi sektöründe daha az göz önünde olurken, onların katkıları makineleri daha verimli hale getirmeye yardımcı olur.

4.Esnek çalışmaya alışmak

- Ülkeden ülkeye gerekli farklılıklar ile esnek çalışma bir norm haline geliyor: Avustralya'da şimdi oy birliğiyle kabul edilse de, Japonya'da çalışma hayatında esneklik hala cezalandırılıyor. Ancak genel olarak, teknoloji bizi hareketlilik ve işbirliği alanlarına doğru daha net bir şekilde götürüyor.

5.İnsanlığın geleceği kapsayıcı eğitimdir

Kapsayıcı eğitim, yatırım yapmayı dört gözle beklemek ve hepsinden önemlisi, yatırım yapmak için büyük bir umuttur. Hindistan ve Afrika'nın en uzak bölgelerinde öğretme ve bilgiyi yayma girişimleri gelişmektedir, ancak birçok alanda aşılması gereken birçok zorluk vardır. Bu bölgelerde internet bağlantısı neredeyse yoktur ve bu nedenle kültürü yaymak için bir araç olarak teknolojinin vaatleri hala yerine getirilememiştir.

Genel olarak, birkaç yıl öncesine kadar robotların insanların yerini alacağı korkusu yavaş yavaş ortadan kalkıyor ve farkındalık artıyor. Teknolojinin sunduğu araçları en iyi şekilde kullanmak için, daha üretken bir toplumun yararına, mutlu olmak için hızlı bir şekilde hareket etmeliyiz.

GELECEĞİN İŞLERİ REHBERİ

2017 yılında, dijital ve teknolojik danışmanlık ve yönetim hizmetleri konusunda uzmanlaşmış Amerikan uluslararası Cognizant firması, geleceğin 21 işini içeren bir rehber yayımladı: İş dünyasındaki kaçınılmaz ve yadsınamaz bir değişim karşısında insan faktörünün önemini ve merkeziliğini vurgulayan rehberde, gelecek 10 yıl boyunca işe alma ve işte kalmanın sırları anlatılıyor.

Kurucu değer olarak insan sermayesi

İnsan sermayesi önemli bir değer olduğu için, son yıllarda, kişinin iş bağlamında yeniden değerlemesine tanık oluyoruz.

Özellikle Kuzey Avrupa ve Kuzey Amerika'dan, ancak daha yakın bir zamanda İtalya'daki birçok şirket, kurumsal wellness programları geliştirdi ve uyguladı, sürdürülebilirlik ve yeşil uygulamalar ilkelerini uyguladı, kurumsal uygunluğa yatırım yaptı, çalışanlara sunulan olanaklar arasında akıllıca çalışmayı ve Fizyoterapistlerin, kardiyologların, beslenme uzmanlarının, psikologların veya diğer uzmanların tavsiyelerini kullanarak - iş yerinde uygun yaşam tarzları yoluyla sağlığın teşvik edilmesi amacıyla Dünya Sağlık Örgütü programı olan İşyeri Sağlığı Teşviki uygulanmıştır.

Kurumsal wellness avantajları genel olarak, çalışanlara sunulan tüm bu "sosyal haklar", başlangıçtaki yatırımın % 15 ila % 25'i arasında olan tanımlı bir YG (Yatırımın Geri Dönüşü) değerine sahiptir. Faydaları ise şu şekilde:

- artan verimlilik

- daha iyi iş kalitesi ve bireyin performansı

- devamsızlığı ve kaza ve hastalık riskini azaltmak

- Meslektaşlarınız arasında bile daha rahat ve işbirliğine dayalı bir iklim oluşturulması

- dolaylı olarak iletişim stratejilerine de çevrilen ve şirketin imajını yeniden başlatan çalışan bağlılığı ve memnuniyeti

1991 yılında San Francisco'da kurulan ve şimdi tüm kıtalara ihraç edilen, en iyi işyerlerini sertifikalandıran ve bu erdemli çevrime yaklaşmak ve bu süreçte yer alan şirketlere yardım etmek isteyenler için tavsiyelerde bulunan Great Place to Work şirketi bulunuyor.